BlogKod

5. Sınıflar 2. Dönem 16. Hafta Blockly ile Çözebildiğimiz Problemler

07.06.2021
64
5. Sınıflar 2. Dönem 16. Hafta Blockly ile Çözebildiğimiz Problemler
Reklam

Merhabalar,

5. Sınıflar Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin 2. Dönem 16. haftasında aşağıdaki kazanımları hedef alacağız:

5.5.2.7. Karar yapıları içeren algoritmalar geliştirir.
5.5.2.9. Döngü yapısı içeren algoritmalar oluşturur.

Bu dersimizde bugüne kadar Blockly ile neler öğrendiğimizi tartışacak bir 2. Dönem 2. Ara Sınavımızı yapacağız.

Blockly, Google tarafından geliştirilen ve program yazmayı sağlayan görsel bir kütüphanedir. Aslında Blockly’de serbestçe kodlama yapabileceğimiz “Code Editor” ve belirli senaryolarla alıştırma yapabileceğimiz “Blockly Oyunlar” bölümleri bulunur. Biz daha önceki derslerimizde “Blockly oyunlar” ın bazı bölümlerini incelemiştik.

Blockly Oyunlar’ın birinci bölümünde kodların nasıl taşınıp yerleştirileceğini ve “sürükle-bırak” mantığını, hayvanların özelliklerini doğru yerlere yerleştirerek öğrenmiştik.

Labirent bölümünde ise 1.ve 2. seviyelerde ilerle ve sağa dön, sola dön komutlarını kullanmayı öğrendik.

3. ve 4. seviyelerde birden fazla tekrar eden komutlarda döngüleri kullanmayı öğrendik. Döngü komutunu günlük hayatta da kullanabilsek güzel olurdu değil mi?

5. seviyede de döngülerin farklı kullanım şekillerini görürken 6. seviyede karşımıza çıkan durumlara göre karar vermemizi sağlayan eğer komutunu gördük.

3. bölümümüz olan “Kuş” bölümünün oldukça eğlenceli olduğunu hatırlarsınız. Bu bölümün 1. seviyesinde kuşu açıları kullanarak yönlendirmiştik. Açıların saat şeklinde gösterilmesi işimizi çok kolaylaştırmıştı değil mi? 2. seviyede Eğer ve Değilse komutlarını kullanarak koşul oluşturmayı öğrendik.

4. seviyede ekranın alt kısmında sayılarla karşılaştık ve buraya x ekseni dendiğini öğrendik. < ve > sembollerini kullanarak sayıların değerine göre kuşun yön değiştirmesini sağladık.

5. seviyede ekranın sol tarafında dikey konumda da sayılar gördük ve bu alanın da y ekseni olduğunu öğrendik. Ardından x ve y eksenindeki sayıların değerine göre kuşu yönlendirdik. 6. seviyede ‘Eğer’, ‘Değilse eğer’ ve ‘Değilse’ ifadelerini kullanarak koşul oluşturmayı öğrendik.

4. Bölümün adı ise “Kaplumbağa” idi. 1. ve 2. seviyede döngü, açı, sağa/ sola dönme ve ileri gitme bloklarını birlikte kullanarak çizimler yaptık.

3. ve 4. seviyede renk ayarlama ve kalemi kaldır blokları ile tanıştık.

Gördüğümüz son seviyeler olan 5. ve 6. seviyede ise bir komut dizisini döngü içerisine yazarak aynı işlemi birden fazla tekrarlamayı ve döngü içerisindeki komut dizisi sonrasında farklı bir komut dizisine geçmeyi öğrendik.

Dersimizin ikinci bölümünde 2. Ara Sınavı yapacağız. Örnek sınav sorularını aşağıdaki görsellerde incelyebilirsiniz:

Bir sonraki dersimiz “Film Yapıyorum” başlığı ile ilgili olacaktır.

Görüşmek üzere…

Reklam
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Ders Notları, Uygulamalar, Kodlama ve Arduino

©2018-2021 BlogKod